Kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków oraz rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w mieście to najważniejsze zadania Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2024 – 2027 w Ozorkowie.
Koszt modernizacji oczyszczalni to ponad 50 mln zł, OPK będzie się ubiegać o dofinansowanie zadania z funduszy unijnych; przedsiębiorstwo złoży w tym roku wniosek do Europejskiego Programu FENIKS (Fundusze Europejskie na Klimat i Środowisko), z którego można pozyskać ok. 60 procent dofinansowania. Ogłoszenie naboru planowane jest na przełom 2024/2025. Realizacja rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków ma potrwać cztery lata; rok zajmą procedury związane z przygotowaniem dokumentacji i analizą wniosku, natomiast kolejne trzy lata to realizacja inwestycji.
Ponieważ OPK nie będzie w stanie zabezpieczyć w całości wkładu własnego, wystąpi po niskooprocentowane pożyczki do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dyrektywa unijna zobowiązuje całą Polskę do skanalizowania obszarów, które mają określoną ilość mieszkańców na danym terenie, poza tym oczyszczalnia, zbudowana w 1996 r., musi zostać dostosowana do obecnie obowiązujących wymogów. Modernizacja poprawi wydajność oczyszczalni, zniweluje jej awaryjność, poprawi jakość ścieków i stan środowiska.
W wieloletnim Planie Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2024 – 2027 ujęto także inwestycje związane z rozbudową sieci kanalizacji sanitarnej w mieście.
Mają zostać do niej podłączone nieruchomości przy ul. Wyszyńskiego 9-11, 13, 15-17, 19, co spowoduje, że wszystkie budynki przy Wyszyńskiego zostaną skanalizowane, poza tym zostaną przebudowane przyłącza przy ul. Bema 1 i Bema 2, kanalizacja sanitarna pojawi się w ul. Łąkowej, Ogrodowej oraz zostanie do niej podłączonych kilka nieruchomości przy ul. Zgierskiej i Wigury.
Plan Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2024 – 2027 przyjęli uchwałą radni Rady Miejskiej na nadzwyczajnej sesji 22 lipca 2024 r.
-Przebudowa oczyszczalni ścieków to bardzo droga inwestycja, a przepisy unijne wymagają od nas jej przeprowadzenia – mówi burmistrz Jacek Socha – Dlatego dziękuję wszystkim radnym za zrozumienie i podjęcie uchwały, która umożliwi Ozorkowskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu realizację przedsięwzięcia. To pozwoli na dostosowanie naszej oczyszczalni do obecnie obowiązujących norm, poprawi jej wydajność i parametry oraz pozwoli uniknąć płacenia w przyszłości bardzo wysokich kar, które Unia nałożyłaby na miasto i OPK.
Obecnie, zgodnie ze wskaźnikiem aglomeracji, Gmina Miasto Ozorków skanalizowana jest w ok. 97%, natomiast w granicach administracyjnych Ozorkowa jest na poziomie 80%; w ciągu najbliższych 10 lat OPK planuje podniesienie tego wskaźnika do 99 procent.